Терапевтични диети

По време на заболяване, в допълнение към лекарствата, правилната диета и определена диета играят важна роля за поддържане на силата и възстановяване на тялото. Терапевтичните диети допринасят за бързото възстановяване, попълване на липсата на хранителни вещества и витамини, както и предотвратяване на прехода на заболяването в хронична форма. Балансираното меню за някои заболявания е почти единственият метод за лечение (например затлъстяване). Технологията на обработка на храната, температурният режим на консумираната храна, размерът на порциите, честотата и времето на хранене са много важни.

Обострянията на много хронични заболявания са тясно свързани с всякакви хранителни разстройства: промените в диетата при диабет водят до рязко повишаване на кръвната захар, сухота в устата и повишена жажда. При хроничен панкреатит, след ядене на мазни и пържени храни, мастната инфилтрация на черния дроб и панкреаса започва да прогресира. При ядене на солени храни при пациенти, страдащи от хипертония, се наблюдава повишаване на кръвното налягане. Поради това на всеки пациент се подбира индивидуален набор от продукти в съответствие с метаболитните, функционалните и други промени във вътрешните органи. Тъй като препоръчаната диета се прилага, тя може постепенно да се коригира. Диетолозите вземат предвид не само текущата диагноза, формата и стадия на заболяването, телесното тегло на пациента, но и вероятността от алергични реакции.
Принципи на терапевтичното хранене

Принципите на правилното и рационално хранене са полезност, разнообразие, умереност. Диетата трябва да задоволява ежедневната нужда на човека от хранителни вещества в необходимите за организма пропорции. Много е важно да се вземе предвид енергийната стойност на предлаганите ястия. Разходът на енергия за поддържане на метаболитните процеси и физическите усилия трябва да се компенсират от състава на разрешените продукти. В санаториумите и лечебните заведения се използва редица диети. Много маси за лечение имат няколко опции, например: N 7a, 76, 7c, 7d. Всяка таблица е предназначена за профилактика и лечение на конкретно заболяване, а в случай на няколко заболявания лекарят може да предпише комбинация от две или повече диети.

Организацията на диетичното хранене включва:

избор на качествен състав на храната (увеличаване или намаляване на количеството протеини, мазнини и въглехидрати).
избор на естеството на кулинарната обработка (задушаване, печене, варене и други методи).
определяне на режима (обем на порции и време на хранене).

Основата на всички терапевтични диети е пълното изключване на алкохол, пържени, мазни, пикантни и мариновани храни, както и големи количества захар и кофеин. Методи на готвене – на пара, задушени или варени. Диетичните ястия могат да имат специфичен външен вид, така че е препоръчително да ги сервирате с комбинирана гарнитура от различни зеленчуци, украсете с магданоз и копър. Много е важно да се храните редовно в едни и същи часове, тъй като в този случай стомашният сок се произвежда активно в определеното време, което допринася за по-доброто храносмилане. По време на периода на възстановяване и връщане към активен начин на живот е препоръчително да не променяте общите принципи на диетата. Можете да добавите други начини на готвене, не отказвайте домашно консервирани зеленчуци и плодове. Въпросът за възможността за използване на забранени преди това продукти се решава само от лекуващия лекар.

Вашият коментар