Оризова диета

През 1939 г. немският учен Валтер Кемпнер разработва нов тип диета, която нарича оризова диета. Специалистът изследва влиянието на различни групи храни върху определени заболявания и стига до извода, че пациентите, които включват в диетата си ястия с ориз, са много по-малко склонни да страдат от диабет, затлъстяване и артериална хипертония1.

Основата на оризовата диета, както подсказва името, е оризът. Най-хранителният и полезен съвременните диетолози наричат ​​кафяв, неполиран ориз (кафяв или кафяв)2. По време на обработката поддържа целостта на обвивката на зърното, като по този начин запазва хранителните вещества и хранителната стойност в крайния продукт2. А дългозърнестият ориз, който обикновено се използва за гарнитури, е шампион по съдържание на фибри.

Разбира се, само с ориз няма да издържите дълго, така че по време на диетата са разрешени други видове храни. Основното е да се ограничат протеините и мазнините в диетата.
Ползи от оризовата диета

Оризът е богата на хранителни вещества зърнена култура, която съдържа витамини от група В, калций, калий, фосфор, магнезий, цинк и селен. Оризът също е в състояние да премахне излишната течност от тялото и предотвратява натрупването на соли. Това може да бъде полезно не само за тези, които се стремят да отслабнат, но и за хора с подагра, артериална хипертония, солни отлагания в ставите и хрущялите.

Също така в състава на ориза има малко количество фибри, което нормализира процесите на храносмилане, помага на тялото да премахне токсините и да прочисти червата, като по този начин стартира метаболизма и подобрява общото състояние.

Друг плюс на яденето на ориз е, че не съдържа глутен, растителен протеин. Следователно оризът може да се превърне в основата на диетата за хора, страдащи от цьолиакия (нейната непоносимост).
Минуси на оризовата диета

Въпреки горните предимства на оризовата диета, този тип моно-хранене има няколко съществени недостатъка:

оризът помага за елиминирането на токсините, но в същото време тялото губи калиеви соли, които са необходими за здравето на кръвоносните съдове, капилярите и мозъчната дейност;
Поради факта, че в ориза има малко калории, човек постоянно се чувства гладен. На този фон може да се появи замаяност, гадене, треперене на ръцете и слабост;
липсата на протеини в зърнените храни често води до загуба на мускули и кости;
продължителното спазване на оризовата диета води до лошо храносмилане и запек.

Противопоказания за оризовата диета

Диетата с ориз не трябва да се използва от деца и юноши, тъй като поради дефицит на микроелементи и витамини растежът на скелета може да се забави драстично. И това е изпълнено с развитието на заболявания на опорно-двигателния апарат.

Бременните и кърмещите жени също трябва да избягват диетата с ориз дори за кратък период. В периода на раждане и кърмене женското тяло е най-уязвимо към заболявания и се нуждае от повече витаминна подкрепа. Една монодиета не е в състояние да му осигури всички необходими хранителни вещества, микроелементи и минерали.

Също така диетата, базирана на ориз, не трябва да се използва от хора с анамнеза за хронични заболявания, особено тези, свързани със стомашно-чревния тракт. За тази категория пациенти лекарите разработват специализирано терапевтично хранене, което трябва да се спазва.

Вашият коментар