Алкална диета

Същността на алкалната диета е да се увеличи консумацията на храни, които повишават рН баланса в кръвта и намаляват нивото на киселинност в организма.

„Смята се, че повишената киселинност на кръвта е свързана с различни заболявания, като остеопороза, рак, сърдечни и съдови заболявания, така че популяризаторите на алкалната диета твърдят, че спазването ѝ може да помогне при лечението и превенцията“, казва диетологът, член на Национално дружество на диетолозите.

Ползи от алкалната диета

Някои потенциални ползи от алкалната диета включват:

Много плодове и зеленчуци в ежедневната ви диета. Плодовете и зеленчуците са богати на витамини, минерали, антиоксиданти и други хранителни вещества, които подсилват имунната система и намаляват риска от различни заболявания.
Отказ от преработени храни. Алкалната диета препоръчва да намалите приема на преработени храни, като нездравословна храна и преработени храни, което означава намаляване на количеството вредни добавки, захар и сол във вашата диета.
Намалено възпаление. Някои проучвания показват, че алкалната диета може да помогне за намаляване на дългосрочното възпаление в тялото, което е свързано с риска от развитие на сериозни заболявания като рак, сърдечни заболявания и диабет.
Намален риск от образуване на камъни. Голямо количество киселинообразуващи храни (месо, риба и млечни продукти) могат да доведат до образуване на камъни в бъбреците. Алкалната диета, от друга страна, благоприятства алкалообразуващите храни (плодове и зеленчуци), което намалява риска от камъни в бъбреците.

„Заслужава обаче да се отбележи, че много от тези потенциални ползи от алкалната диета все още са недостатъчно проучени.

Недостатъци на алкалната диета

Докато алкалната диета има своите потенциални ползи за здравето, тя има своите недостатъци и противопоказания.

минуси:

Необходимостта от консумация на голям брой зеленчуци и плодове. Това може да бъде скъпо и неудобно за тези, които живеят в региони с ограничен достъп до пресни плодове и зеленчуци.
Някои зеленчуци и плодове, които се препоръчват при алкална диета, могат да предизвикат алергични реакции.
Следването на алкална диета може да доведе до дефицит на някои важни хранителни вещества, като протеини, желязо, цинк и калций, ако не се обърне достатъчно внимание на разнообразието и дозировката на храните.

Алкалната диета е противопоказана при хора с бъбречни заболявания, проблеми с пикочния мехур, такива, които приемат някои лекарства, които взаимодействат с киселинно-алкалния баланс (диуретици или лекарства за диабет), бременни жени. Също така, преди да започнат диета, хората с хронични заболявания като диабет, рак или сърдечно-съдови заболявания трябва да обсъдят диетата със своя лекар.

Вашият коментар