Метаболична диета

Метаболитната диета е предназначена за пациенти с наднормено тегло с вече съществуващи метаболитни нарушения под формата на т. нар. „метаболитен синдром“ (когато вече има вторични нарушения на теглото в организма).

В тази диета продуктите са условно разделени по точки, които са свързани с калоричното съдържание на продукта. Няма конкретно меню, но се определя броят на точките за всяко хранене на различните етапи от диетата. Освен това е недопустимо превишаването на определения брой точки за определено хранене, но е позволено да се намали.
Ползите от метаболитната диета

Диетата не изисква броене на калории, няма строга диета. Продуктите са достъпни, без екзотични съставки.

Храненето при метаболитна диета може да бъде доста разнообразно и балансирано. Основното нещо е да комбинирате правилно продуктите в едно хранене, за да не надвишите даден брой точки.

Диетата включва хранене на всеки 3-4 часа, поради което няма значително чувство на глад за всяко следващо хранене, което намалява риска от срив и преяждане. Според Юлия Черепнина вторият и третият етап от диетата всъщност са начин на живот. Тъй като диетата не е краткосрочна, има шансове да запазите резултата. Отслабването става с по-бавни темпове, което е плюс за поддържане на здравето.

Също така ползите от метаболитната диета включват участието на пациента в разработването на менюто, а не сляпото следване на готовите му опции.
Недостатъци на метаболитната диета

В етап 1 от диетата (първите 10-14 дни) са разрешени само храни от категория 0 точки. Това е доста рязко намаляване на съдържанието на калории, което може да бъде придружено от влошаване на физическото и психическото благосъстояние.

Диетата изисква внимание и точкуване, което не винаги е удобно.

Противопоказания за диетата са бременност и кърмене, остри заболявания и хронични заболявания в обострения стадий.

Вашият коментар